Jedlnia-Letnisko to wieś w województwie mazowieckim, w powiecie radomskim. Ma za sobą bardzo bogatą historię, której pozostałości znajdziemy w wielu zachowanych zabytkach. To niewątpliwie spora atrakcja turystyczna miejscowości. Miejscowość ta jest również siedzibą gminy Jedlnia-Letnisko.

Jedlnia-Letnisko – historia miejscowości

Historia miejscowości sięga aż XIV wieku. Wiadomo, że w roku 1387 w miejscowości tej istniał łowiecki folwark należący do króla Władysława Jagiełło. W czasach tych król przy pomocy specjalnego przywileju uwolnił mieszkańców osady od danin. Tym sposobem stali się oni tzw. łowcami królewskimi. Warto jednak podkreślić, że wówczas nie funkcjonowała jeszcze obecna nazwa miejscowości. Aż do 1917 roku obowiązywała nazwa Mokrzec Swoboda.

W roku 1865 jako część letniskowa osady powstaje miejscowość o nazwie Mokrzec. Ważnym okresem w historii tego obszaru jest są lata 1884 – 1886. Wówczas to powstaje linia kolejowa na trasie Zagłębie – Radom – Dęblin. Na trasie tej powstaje również stacja kolejowa Jedlnia. Od tego czasu można datować znaczny rozwój osady.

W 1905 roku powstaje murowana kaplica, natomiast w roku 1921 erygowano parafię pod wezwaniem Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Pierwszym proboszczem zostaje Władysław Korpikiewicz.

Kolejna istotna data w historii miejscowości to rok 1917. Wówczas to uzyskuje ona swoją obecną nazwę czyli Jedlnia-Letnisko. Rozwój miejscowości związany jest również z walorami uzdrowiskowymi okolicznych terenów. Wówczas też powstało mnóstwo domów letniskowych. Niektóre z nich zachowały się do dziś. Od roku 1978 miejscowość jest siedzibą gminy Jedlnia-Letnisko.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]